Aktuálne práce na včelnici

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Autor
    Príspevky
  • #129
    Oto
    Návštevník

    Priatelia, otvoril som túto tému, lebo je pre všetkých určite najpodstatnejšia.
    Aby ale prinášala ovocie, vlastne: med, tak je dôležité, aby sme skutočne písali o sebe a o svojich včeličkách a zbytočne nenapádali a negatívne nekomentovali ostatných priateľov, ktorý tu popravde uverejnia situáciu vo svojej včelnici.
    Osobne budem radšej, keď tu nebudú žiadne reakcie na príspevky, ale len popis vlastných prác na vlastnej včelnici. Každý si potom spraví vlastný obraz, čo sa okolo nás na včelniciach deje.
    Začínam ja:
    Zatiaľ som spravil len prvú prehliadku. Včielky prežili. Zimoval som v dvoch nadstavkoch B10, v spodnom len 8R. Skondenzovanej vody bolo oveľa menej ako minulý rok.
    Do konca týždňa plánujem riadnu, hĺbovú prehliadku. Pre silný vietor som ju odkladal.
    Oto

    #136
    Oto
    Návštevník

    Preložil som 2R s medovými zásobami z vrchného nadstavku do spodného.
    Do vrchného nadstavku som vložil dve medzistienky a stavebný rámik (SR).
    Predpokladám, že do týždňa sa vyliahne množstvo včiel.
    Oto

    #165
    Oto
    Návštevník

    Prehodil som navzájom nadstavky: Horný išiel naspodok – plodisko, dolný išiel hore – medník.
    Zatiaľ bez M-mriežky, ako sme to videli u pr. Jókaya.
    Oto

    #166
    Oto
    Návštevník

    Zabudol som zapísať, že som vložil po dve ďaľšie medzistienky.
    Oto

    #168
    Oto
    Návštevník

    „Upratal“ som v medníku a plodisku.
    Vložil som M-mriežky.
    Oto

    #169
    Miro
    Návštevník

    Oto, ďakujem za popis a postup, ktorý sem dávaš. Podľa neho približne viem, čo mám kedy robiť. Snáď to pomôže aj iným.

    #188
    Oto
    Návštevník

    Prevesil som rámiky so zaviečkovaným plodom z plodiska do medníka a opačne – z medníka do plodiska „uvoľnené“ rámiky, na ktorých sa už vyliahli včely.
    V silných včelstvách po 2R, v slabších len 1R.
    Ochladením sa rozvoj evidentne spomalil.
    Oto

    #193
    Oto
    Návštevník

    Konečne som sa po dažďoch, zime a vetre dostal do včiel.
    Prevesoval som rámiky: medník / plodisko.
    Vvbral a vyradil som zaviečkovaný stavebný rámik s trúdim plodom. Nahradil som ho v medníku súšami.
    Oto

    #204
    Oto
    Návštevník

    Tentoraz bolo 10 dní veľmi chladné, veterné a upršané počasie, kým sa trochu vyčasilo.
    Opäť som prevesoval zaplodované rámiky do medníka a „uvoľnené“ späť do plodiska.
    Bolo pomerne dosť založených materských buniek – likvidoval som ich.
    V jednom úli ma ale privítala matka veselým „trúbením“. Tak už je to tu!
    Preložil som ju s časťou plodiska do nového úľa a v pôvodnom úli som nechal pár zrelých matečníkov.
    Oto

    #206
    Miro
    Návštevník

    Ahoj Oto.
    Ako sa dá rozpoznať „trúbenie“ matky, t.j. že sa chystá zdrhnúť?

    #207
    Oto
    Návštevník

    Založil som novú tému „Trúbenie matky“, lebo sem to moc nepatrí.
    Oto

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Fórum ‘Výmena informácií a skúseností medzi včelármi.’ je zatvorené pre pridávanie nových tém a odpovedí.