Pozvánka na medzinárodný včelársky veľtrh APIS EXPO 2024

Vážený priateľ včelár, vážená pani včelárka,

ako zástupcu včelárskej organizácie si Vás týmto dovoľujeme pozvať na medzinárodný včelársky veľtrh APIS EXPO 2024, ktorý sa bude konať 2. a 3. marca 2024 (sobota, nedeľa) na národnom výstavisku AGROKOMPLEX v Nitre v pavilóne F. Výstavný čas je od 9:00 hod do 18:00 hod.

Zároveň si Vás dovoľujeme úctivo požiadať ako zástupcu organizácie o rozoslanie tejto informácie, resp. pozvánky medzi vašich členov, aby sa o akcii dozvedelo čo najviac včelárov.

Na výstave budú prezentované rôzne systémy včelárenia a kočovania.

Absolútnou novinkou pre slovenský včelársky trh bude zisťovanie kvality vosku. Spoločnosť Trix, s.r.o. bude zabezpečovať dvoma profesionálnymi meračmi BEZPLATNE analýzu vosku našich účastníkov, kde im NA POČKANIE povie, koľko je v ňom % prírodného  včelieho vosku, koľko % parafínu, stearínu, či iných nežiadúcich prímesí. Stačí, aby si Vaši členovia priniesli so sebou aspoň 1  gram vlastného vosku, alebo medzistienky a za pár sekúnd im BEZPLATNE povieme obsah ich vzorky.

 

Čo sa týka prednáškovej časti, na veľtrhu okrem iných vystúpia:

 

– Milan Rusnák s prednáškou o ázijskom sršňovi. Pán Rusnák ozrejmí problematiku tohto hmyzieho predátora, najmä ako sa správať pri prvom kontakte so sršňom, ako poskytovať prvú pomoc pri napadnutí sršňom, eradikačný plán pre SR, praktické skúsenosti, biológiu, ako aj to, či a do akej miery je sršeň ázijský rizikom pre naše včely.

– Marcel Polička a Ľuboš Drgáň, ktorí majú praktické skúsenosti s výrobou a požívaním sršních pascí ozrejmia aké úvahy ich viedli pri výrobe týchto pascí, ako vyvinuli selektívne pasce na sršňa ázijského a ako tieto pasce používať v praxi.

– Rudolf Moravčík st. vysvetlí výhody „včelárenia na česne“, teda aké informácie vie šikovný včelár zistiť o včelstve bez toho, aby musel otvárať úľ.

– Martin Nikodým povedie včelársku besedu na tému „ako začať“ a „špecifiká chovu včelstiev v chránenom prostredí“.

– Iveta Krajniaková nám v prednáške o všeobecnej apiterapii aj s príkladmi z liečiteľskej praxe objasní,  ako môžeme zlepšiť svoje zdravie za pomoci využitia včelích produktov.

– Jaroslav Gasper sa zameria na problematiku liečenia včelstiev. Ako odborník z NPPC-Ústavu včelárstva vysvetlí na vedeckej úrovni ošetrovanie včelstiev proti klieštikovi včeliemu.

– Ľuboš Drgáň a Marcel Polička ozrejmia praktické skúsenosti so zberom včelieho jedu odberovým zariadením, ktoré neubližuje včelám, a ktoré si na veľtrhu bude možné aj zakúpiť.  Taktiež vysvetlia ako sa dá zistiť kvalita nazbieraného jedu a aká je jeho prípadná predajná cena.

– Milan Rusnák nás prevedie svetom dotácií. Máte záujem zakúpiť včelársku výbavu a neviete ako na to? Ing. Milan Rusnák prakticky vysvetlí ako, kedy a koľko možno žiadať a so včelármi aj priamo na mieste vypíše prípadné žiadosti v zmysle Nariadenia vlády č. 10/2023 Z. z. SR, ktorými sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory na vykonávanie opatrení Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky v sektore včelárstva.

Na výstave predstaví svoje včelárske obrazy pán Jaroslav Pásler a rezbár a sochár pán Drahomír Horváth, ktorý bude vystavovať svoje sochy so včelárskou tematikou. Tieto diela si budú môcť účastníci na výstave aj priamo zakúpiť, prípadne objednať.

 

Spomedzi vystavovateľov a predajcov si dovolíme uviesť píkladmo :

– Ľubomír Drgáň zo spoločnosti Trix s.r.o. bude prezentovať pasce na sršňa ázijského, odberové zariadenia na včelí jed a vlastné styrodurové nadstavky.

– svetový výrobca Konigin kft. predstaví obrovskú svoju flotilu profesionálného včelárskeho vybavenia širokého (najmä nerezového) sortimentu.

– včelia farma Orava, ktorá predstaví APIDOMČEK, kočovné palety, včelie úle a krmivo pre včely

– Jaroslav Stano zo spoločnosti včely-eshop.sk so širokým sortimentom medometov, úľov a ostatného včelárskeho náradia

– včelárske potreby MEDE, ktoré poskytnú účastníkom možnosť nakúpiť si medzistienky aj bez vlastného vosku a kompletný sortiment včelárskych potrieb vrátane včelárskeho oblečenia a kvalitných liečiv

– obľúbené maďarské včelárske potreby Király kft. s kompletnou ponukou včelárskeho sortimentu

– profesionálny maďarský výrobca nerezových nádob na skladovanie medu Caadex kft.

– slovenský výrobca atypických ležanových úľov „Kozahive“

– skúsený výrobca tradičných úľov Jozef Ľupták z Krupiny sa predstaví s kompletnou stolárskou včelárskou ponukou.

– prvý slovenský výrobca polyuretanových úľov APISBOX z Oščadnice.

– včelárska veľkovýroba p. Zděnka Kučeru z Českej republiky, ktorý zastrešuje kompletný včelársky sortiment vrátane špeciálnych kotlov na vytápanie včelích rámikov.

– český výrobca včelích úľov a ostatného včelárskeho náradia p. Sapák.

– veľmi obľúbený český výrobca včelích úľov – spoločnosť Medoma, ktorá vyrába aj ukážkové presklené úle po ktorých je aktuálne veľký dopyt.

– p. Štefan Strýček z Českej republiky, ktorý je zameraný na výrobu a predaj plastových prepraviek na rámiky.

– spoločnosť Baze Alfa, s.r.o. z Českej republiky, ktorá má vlastnú profesionálnu výrobu špeciálnych kotlov na dezinfekciu nadstavkov a vytápanie včelích rámikov, ktoré obsahujú automatickú odstredivku na separáciu čistého vosku a vytopených voštín.

– p. Marian Mečiar z obce Jastrabá, ktorý je špecialistom  na prácu so včelím voskom a na formy na výrobu sviečok

– maďarský výrobca BeeLui kft., ktorý vyrába profesionálny vozík na prevoz úľov a nadstavkov

– včelia farmu bratov Kožákovcov z obce Nové Sady, ktorá zabezpečí aj ochutnávku rôznych medov a medovín zo svojej produkcie

– p. Fejfar z Českej republiky, ktorý vyrába cejchovacie zariadenia pre označenie včelích úľov a rámikov pre včelárov.

– p. Bronislav Tomka zo spoločnosti Tomka s.r.o. z Nitry, ktorý je uznávaný a skúsený medovinár. Na výstave budú môcť návštevníci ochutnať z viacerých obľúbených druhov medoviny.

– spoločnosť Nyári Jozsef – Piros Méhészruházat z Maďarska, ktorá vyrába vlastné profesionálne včelárske oblečenie vrátane kombinéz.

– p. István Papp, ktorý patrí v Maďarsku medzi špičku vo výrobe sublimátora kyseliny šťaveľovej.

– spoločnosť POPCAR, ktorá je profesionálnym predajcom prívesných vozíkov. Na veľtrhu poradia včelárom, aký vozík je pre nich najvhodnejší. Vystavené budú základné jednonápravové vozíky, ako aj profesionálne dvojnápravové brzdené a špeciálne prívesy.

– včelárske potreby APIGOLD z Liptovského Hrádku, ktoré disponujú kompletným včelárskym sortimentom

– maďarská spoločnosť Ferenca Rácza, ktorá je špecializovaná na výrobu všetkého nerezového včelárskeho sortimentu, ako medomety, odviečkovacie automatické zariadenia, odviečkovacie vane a podobne.

– česká spoločnosť VELUBEE, ktorá vyrába profesionálne a plne digitalizované včelárske váhy.

– spoločnosť zabalto.sk, ktorá bude vystavovať  plastový, papierový a sklenený obalový sortiment

– výhradný distribútor pre multifunkčné zariadenie Avant a Leguan, ktoré predstavujú skvelých pomocníkov pre manipuláciu nadstavkov, paliet a úľov na včelárskej farme.

– maďarský výrobca materských mriežok Dravecz a Draszer, kft.

– p. Vladimír Algayer, ktoré zabezpečuje distribúciu včelárskeho krmiva značky APIINVERT.

– p. Lexman, ktorý sa venuje železiarskej výrobe, najmä stojanom pod včelie úle.

– spoločnosť Chladgal, s.r.o., ktorá vyrába chladiarenské boxy na uskladnenie včelích rámikov, resp. súší.

– popedný predajca vysokozdvižných, nízkozdvižných vozíkov a manipulačnej techniky, ktoré sú už dnes povinným pomocníkom každého farmára

Ďalší vystavovatelia a prednášatelia budú zverejnení počas budúceho týždňa.

Veríme, že novú akciu podporíte a že spoločnými silami zdvihneme úroveň včelárstva v našej krajine.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Za rozoslanie informácie o tejto akcii v rámci vašej organizácie budeme nesmierne vďační.

s pozdravom

Tím APIS EXPO 2024